Deklaracja dostępności strony internetowej https://checiny.naszops.pl oraz Biuletynu Informacji Publicznej https://mgopscheciny.bip.gov.pl/ Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach.
Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chęcinach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej oraz strony BIP zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach oraz Biuletynu Informacji Publicznej Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach.
Data publikacji BIP – 18.11.2014r.
Data ostatniej aktualizacji BIP – 24.03.2021r.
Data publikacji strony internetowej- 17.02.2021r.
Data ostatniej aktualizacji strony internetowej – 24.03.2021r.
Strona internetowa oraz strona BIP są częściowo zgodne z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (zwanej dalej ustawą o dostępności cyfrowej) z powodu niezgodności lub wyłączeń, wymienionych poniżej:
- Zamieszczone na stronie aktualności w formie plików PDF mogą nie być dostępne cyfrowo w całości, gdyż były i są skanowane.
- Część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, mają one charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
- Nie wszelkie elementy nietekstowe, umieszczone na stronie internetowej, takie jak: zdjęcia, obrazki ozdobne, ikony, plakaty itp. posiadają szczegółowy opis.
Ułatwienia na stronie internetowej oraz stronie BIP
Strona internetowa oraz Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach posiadają następujące ułatwienia:
- Dedykowany kontrast dla dostępności,
- Strona internetowa skaluję się szerokości okna monitora, wyświetlacza urządzenia mobilnego,
- Elementy statyczne strony internetowej posiadają domyślnie odpowiedni kontrast,
- Alternatywna wersja kolorystyczna ze specjalnym kontrastem dla osób słabowidzących,
- Możliwość zmiany wielkości czcionki,
- Moduł wyszukiwania,
- Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki, jak i wyłącznie samej klawiatury (przy użyciu klawiszy Tab, Shift + Tab, Enter i strzałek kierunkowych)
- Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników,
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej oraz strony BIP prosimy
o kontakt z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chęcinach , pod adresem mailowym: checinyops@wp.pl.
Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 315 10 54. Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności można składać:
- pisemnie na adres: Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chęcinach,
ul. Białego Zagłębia 1, 26-060 Chęciny, bądź osobiście w godzinach 7.15-15.15; - pocztą elektroniczną na adres: checinyops@wp.pl.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej jakiegoś jej elementu. Można także zażądać zapewnienia dostępności informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp.
Żądanie powinno zawierać:
- dane osoby zgłaszającej żądanie;
- wskazanie, o którą stronę internetową chodzi;
- sposób kontaktu.
Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna:
Pomieszczenia MGOPS w Chęcinach mieszczą się na pierwszym piętrze w budynku należącym do Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach. Wejście główne znajduje się od północnej strony budynku. Do wejścia do budynku prowadzą schody, nie ma platformy przyschodowej ani podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Na ścianie obok schodów wejściowych znajduje się dzwonek przywołujący pracownika, który obsłuży osobę niepełnosprawną. Szerokości przejść wewnątrz budynku nie zapewnia dostępu osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach do wszystkich części obiektu. Budynek nie posiada wind. Nie ma toalet dla osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego
Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (DZ. U. Nr 209, poz. 1243) osoba głucha, niedosłysząca lub głuchoniewidoma, zwana osobą uprawnioną, chcąca skorzystać z usług w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chęcinach powinna umówić termin wizyty dogodny dla osoby uprawnionej wraz z określeniem w jaki sposób i w jakim zakresie Ośrodek ma udzielić pomocy. Zgłoszenie terminu winno nastąpić co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Osoby uprawnione mają prawo do skorzystania w kontaktach z MGOPS w Chęcinach
z pomocy osoby przybranej, czyli osoby która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy
w załatwianiu spraw w organach administracji publicznej. W przypadku skorzystania przez osoby uprawnione z ww. prawa, organy administracji publicznej nie mogą wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polskiego języka migowego), SJM (systemu językowo-migowego) lub SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych) przez osoby przybrane.
Informacje dla osób niedowidzących lub niewidomych
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Prawo wstępu z psem asystującym. Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej. Warunkiem wejścia na teren budynku z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Pomoc poruszania się i funkcjonowania w placówce osób niewidomych lub niedowidzących świadczą pracownicy MGOPS w Chęcinach.
Oświadczenie sporządzono 30.03.2021r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chęcinach.